piątek, 4 sierpnia 2017

Co zabrać ze sobą w góry?

Właśnie zbliża się kolejna wyprawa (jeżeli można tak nazwać parudniową wycieczkę 😉)
i powoli zabieramy się za pakowanie. No właśnie, ale jak się spakować tak, żeby na każdym kroku nie myśleć o bolących ramionach i zbędnych rzeczach?


Tym razem wybieramy się w Góry Stołowe i dla nowych doznań będziemy nocować w namiocie.😁 
Dlatego oprócz sprzętu który przyda się na każdą kilkudniową wycieczkę,
zabierzemy też namiot i sprzęt do gotowania.


Podstawa to wygodny plecak, taki by pod obciążeniem wygodnie  się go nosiło. Powinien też być

dość lekki, by nie dokładać sobie kolejnych kilogramów.

Ja używam plecaka Deuter Aircontact 40 + 10l, który dotychczas jest najwygodniejszym dużym plecakiem, z którym chodziłam po górach. Waży niecałe 2,4 kg, a taka pojemność spokojnie mi wystarcza na takie wycieczki.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest ochrona przed deszczem. Koniecznie zabieram ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i spodnie, ponieważ po przemoczeniu ubrania, człowiek bardzo szybko się wyziębia, a w sytuacji gdy do schroniska jeszcze parę godzin, jest to bardzo niebezpieczne.

Myślę też że konieczne jest zabranie ze sobą apteczki z bandażem elastycznym, opatrunkami, folią NRC, lekami przeciwbólowymi i plasterkami. Oczywiście mamy nadzieję, że nie będzie potrzebna, ale zawsze lepiej być przygotowanym na różne sytuacje.

Jeżeli chodzi o buty, to przede wszystkim muszą być wygodne, o nieślizgającej się podeszwie. Ważne by nas nie obcierały, dobranie skarpetek z materiałów syntetycznych też ma znaczenie, gdyż bawełna sprzyja odciskom. Przyjemnie w czasie deszczu gdy buty są wodoodporne. 😊 W czasie długich wycieczek, kiedy robimy sobie przerwę, warto ściągnąć buty i dać stopom trochę pooddychać - dużo przyjemniej się po takiej przerwie idzie dalej. 😉

Aby zmniejszyć wagę, zabieramy ze sobą po 2 koszulki z materiału szybkoschnącego, tak aby można było ją wyprać i wysuszyć przez noc. Fajną sprawą są też spodnie z odpinanymi nogawkami, oszczędzają nam noszenia 2 par spodni. 😌

Jeżeli zamierzamy spać w schronisku, śpiwór który zabieramy, może być dużo cieńszy niż ten który zabierzemy pod namiot. Dodatkowo warto wziąć karimatę do spania, tak aby izolowała nas od podłoża zarówno w namiocie, jak i na podłodze w schronisku, w przypadku braku miejsc.

My pod namiot weźmiemy też kuchenkę turystyczną na kartusze i małą menażkę, aby móc ugotować wodę na posiłek lub kawę. 😋

Dodatkowo warto mieć ze sobą trochę sznurka w razie potrzeby zamocowania czegoś po drodze. Przyda się też scyzoryk i latarka.


Lista rzeczy do wzięcia:

  • śpiwór
  • karimata
  • kurtka i spodnie przeciwdeszczowe
  • wygodne buty i skarpetki
  • apteczka
  • szybkoschnące koszulki
  • scyzoryk
  • latarka
  • namiot
  • kuchenka turystyczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kim jesteśmy?Cześć! Prowadzimy ten blog aby dzielić się z Wami naszymi przygodami. Jest to nasze miejsce w sieci, dlatego też znajdziecie tutaj posty na tematy bliskie naszym sercom.

Paula & Bercia

Instagram

Facebook