piątek, 1 grudnia 2017

Życiorysy piratów - Anne Bonny

Anne Bonny

Dzisiaj pierwszy post z nowej serii :)
Życiorysy piratów, może nie zawsze takie jak sobie je wyobrażamy, ale bardzo ciekawe. Zacznę od jednej z moich ulubionych postaci, Anne Bonny, która była jedną z bohaterek mojej prezentacji maturalnej :)


Dzieciństwo


Anne Bonny z domu Comarc.
Dokładnej daty urodzenia naszej bohaterki nie znamy, urodziła się ok 1698-1700, czasami można się spotakać z datą 8 marca 1702 roku.
Wiadome jest, że była nieślubnym dzieckiem prawnika Williama Cormaca i pokojówki Marry Bennan. O jej wczesnym życiu niewiele wiadomo i informacje jego dotyczące są bardzo różne. 


W wieku kilkunastu lat przeniosła się z rodzimej Irlandii do Charleston.
Ojciec Anne po trudnych początkach na Bahamach w końcu doszedł do własnej plantacji, a następnie do swojej małej fortuny. Matka, która do końca życia była służącą Williama, zmarła gdy Anne miała 12 lat. 


Rudowłosa dziewczyna była atrakcyjna, jednak miała również ognisty temperament.
W wieku 13 lat została oskarżona o zaatakowanie nożem służki. Wyszła za biednego żeglarza, James'a Bonny, który miał chrapkę na fortunę teścia.
Nie wiedział on jednak, że Anne była wydziedziczona. New Providence


Anne wraz z mężem żeglowała przez jakiś czas i w ten sposób trafiła na wyspę New Providence do portu Nassau. W tych czasach było to miasto opanowane przez rzeszę piratów, aż do przybycia do miasta gubernatora Woodes'a Rogers'a.
Chodzą plotki, że James stał się jednym z jego informatorów. 


Życie Anne potoczyło się jednak trochę inaczej. W Nassau poznała wielu piratów, a w śród nich Jacka Rackham'a, który został jej kochankiem. Był on również kapitanem "Revenge". Nasza bohaterka dołączyła do jego załogi w przebraniu mężczyzny. Jedyną osobą na pokładzie, która znałaby prawdę był Jack i... w późniejszym czasie Marry Red (kochanka Anne oraz Jack'a). W międzyczasie Anne rozwiodła się z James'em i poślubiła Jacka. 


Pirackie życie


Przez lata dobrze im się wiodło w okolicach Jamajki, a Anne byla kompetentna i skuteczna w walce. Zyskała tym uznanie wśród współtowarzyszy broni.
Była nawet wymieniana jako niebezpieczna i poszukiwana piratka, jednakże nigdy nie było jej dane dowodzić własnym statkiem. Pojmanie i proces


W październiku 1720 roku, kiedy Anne miała jakieś 18/20 lat, załoga Jacka Rackhama została zaatakowana przez "King's ship" dowodzonego przez kap. Jonathana Barneta, z polecenia gubernatora Jamajki. Większość załogi była taki pijana, że nie stawiała oporu napastnikom, jednak Anne Bonny i Mary Read, walczyły do samego końca.
Całą załogę pojmano i uwięziono w jamajskim więzieniu. 


Po krótkim procesie cała załoga została skazana na egzekucję, wyrok wykonano jednak tylko na mężczyznach. Kobietom wyrok został odroczony, z powodu... ciąży.
Mary Read zginęła przed egzekucją w więzieniu, a co do Anne to nie ma pewności. Nie zachowały się żadne dokumenty, mówiące o jej straceniu lub ułaskawieniu. Jednak prawdopodobnie po rozwiązaniu ciąży została zwolniona z więzienia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kim jesteśmy?Cześć! Prowadzimy ten blog aby dzielić się z Wami naszymi przygodami. Jest to nasze miejsce w sieci, dlatego też znajdziecie tutaj posty na tematy bliskie naszym sercom.

Paula & Bercia

Instagram

Facebook