środa, 7 lutego 2018

Kardynałki

Kardynałka wschodnia
Dzisiaj będzie o znakach kardynalnych - w skrócie kardynałkach. Służą one do wyznaczania obszaru niebezpiecznego dla żeglugi, mówią też o tym z której strony należy go wyminąć. 

 Jeżeli chodzi o oznakowanie na morzu, to tu od 1980r. obowiązują znaki systemu IALA - International Association of Lighthouse Authorities

Znaki kardynalne możemy również zobaczyć na wodach śródlądowych, ich znaczenie nie różni się. 

Ale o co chodzi? Generalnie o to, że kardynałki otaczają miejsce niebezpieczne. Ustawia się je według głównych kierunków geograficznych, mogą występować jako 4, 2 lub pojedyncza boja.

Omija się je zależnie od tego, jaka to kardynałka. Północną od północy, wschodnią od wschodu, południową od południa.. i tak dalej, wiadomo o co chodzi. ;)


Znaki kardynalne
Źródło: IALA NavGuide

Skoro wiemy już jak wyglądają, to wypadałoby zapamiętać która to która.. 😉
Oczywiście żeglarze wymyślili na to sposób! 


Można przyjąć, że północną i południową kardynałkę można stosunkowo łatwo zapamiętać:
2 trójkąty skierowane w górę, czarno-żółta ➜ północna,
2 trójkąty w dół, żółto-czarna
południowa. A co ze wschodnią i zachodnią?

Mnie nauczono takiej wersji: Uznaje się z reguły, że kobiety na wschodzie są krąglejsze/bardziej puszyste, niż te na zachodzie. Więc wschodnia kardynałka to 2 trójkąty, ułożone tak, by "w talii" były "grube". A zachodnia "w talii" jest chuda. Z kolorem jest tak samo - jak wiadomo czarny wyszczupla, więc zachodnia kardynałka ma kolory żółty-czarny-żółty. Warto też zapamiętać, że tam gdzie szpic trójkąta, tam czarny kolor.

 Kolory kolorami, ale tak to zazwyczaj bywa, że ciężko taką pławę rozpoznać z daleka. Jacht się kołysze, człowiek z lornetką też, a gdy wreszcie uda się uchwycić pożądany obiekt, to okazuje się, że wszystko co widać, to czarny kształt. Dopiero gdy podpłyniemy bliżej, można z sukcesem zakończyć identyfikację. Oczywiście najlepiej już z daleka spodziewać się co to może być, w końcu mamy na jachcie mapę, GPS-a i inne przyrządy służące do lokalizacji. Wtedy wystarczy tylko potwierdzić podejrzenia. 😌

W nocy może być łatwiej z rozpoznawaniem pław. Każda z nich ma specjalną charakterystykę światła, właśnie po to, by nie było problemu z jej identyfikacją.

Światła znaków kardynalnych można porównać do tarczy zegara:
Północna  ➜ światło migające lub szybko migające
Wschodnia ➜ 3 mignięcia co 10s lub 3 szybkie mignięcia co 5s 
Południowa ➜ 6 mignięć + 1 blask co 15s lub 6 szybkich mignięć + 1 blask co 10s
Zachodnia ➜ 9 mignięć co 15s lub 9 szybkich mignięć co 10s

Ciekawą stronę dla osób uczących się znaków systemu IALA można znaleźć tutaj. Oprócz charakterystyk pław, znajdują się tam także testy i animacje.

Kardynałka z bliska ;)

2 komentarze:

  1. Szczerze mówiąc nie miałam o tym pojęcia. Fajny wpis ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze sobie powtórzyć wiedzę o kardynałkach. Nie raz potrafią zaskoczyć ;)

    OdpowiedzUsuń

Kim jesteśmy?Cześć! Prowadzimy ten blog aby dzielić się z Wami naszymi przygodami. Jest to nasze miejsce w sieci, dlatego też znajdziecie tutaj posty na tematy bliskie naszym sercom.

Paula & Bercia

Instagram

Facebook