wtorek, 29 maja 2018

Boje oznaczające niebezpieczeństwo


Sezon żeglarski już przez niektórych otwarty, więc pora wznowić posty dotyczące oznaczeń na morzu. Czas na pławy oznaczające niebezpieczeństwo, czyli takie, które nas najbardziej interesują. 😉 Oprócz wymienionych poniżej, są również pławy kardynalne, które były już omówione. Zacznę od pławy odosobnionego niebezpieczeństwa. 
Umieszcza się ją powyżej lub na niebezpieczeństwie. Wokół jest woda żeglowna, ale wiadomo że zawsze lepiej taką boję ominąć z większej odległości. :) 

 Jej kolory to czarny z czerwonym pasem, a na szczycie dwie kule. W nocy nadaje białe światło błyskowe grupowe (po dwa błyski).Drugi typ pław, które należy zdecydowanie omijać, to tymczasowa pława wrakowa. Już sama nazwa nam mówi, żeby trzymać się z daleka... ;)

 


 Ustawiana jest nad nowymi wrakami, które jeszcze nie zostały umieszczone na mapach i nie zostały podane informacje o nich w wiadomościach żeglarskich.Jest w żółto - niebieskie pionowe pasy, w nocy pali żółto - niebieskie światło. Ostatnia w pław, która może oznaczać niebezpieczeństwo, to znak specjalny. 


Oznacza specjalny rejon, który opisany został na mapie. Może to być wysypisko, rejon ćwiczeń wojskowych, itp. 
  

Są całe żółte, na szczycie znajduje się  żółty krzyż. 

Światło jakie palą również jest żółte. 

I na tym skończymy, więcej oznaczeń niebezpieczeństwa już nie ma, no chyba że pomyślimy o sieciach rybackich... one też potrafią być nieprzyjemne z bliska, coś o tym wiemy. Na szczęście do spotkania nie doszło. 😂

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kim jesteśmy?Cześć! Prowadzimy ten blog aby dzielić się z Wami naszymi przygodami. Jest to nasze miejsce w sieci, dlatego też znajdziecie tutaj posty na tematy bliskie naszym sercom.

Paula & Bercia

Instagram

Facebook