niedziela, 6 maja 2018

Życiorysy piratów- Mary Read


Kolejny życiorys piracki. Tym razem wybór padł na Mary Read. W poprzednim artykule również się pojawiła wzmianka naszej o dzisiejszej bohaterce ;) 
Dzieciństwo


Mary urodziła się w Anglii w 1685 r. Jednak jej matka postanowiła zataić ten fakt. Ale zacznijmy od początku :) Matka Mary związana była z żeglarzem, z tego związku mieli syna, niestety był on słabego zdrowia. Mary urodziła się po śmierci ojca, który wypłynął w morze. W niedługim czasie po jej urodzeniu zmarł również jej brat.

Matka Mary postanowiła ukryć fakt urodzenia córki i przebierała ją za chłopca. Dzięki temu zapewniła córce prawo do dziedziczenia oraz zapomogi finansowe od rodziny męża. Przebrana za chłopca i nazwana Mark, nasza bohaterka dożyła nastoletniego wieku, wtedy też podjęła pracę jako posłaniec. W późniejszym czasie zaciągnęła się na statek, przez cały ten czas ukrywała się pod męską tożsamością. 

Wojskowa kariera


Kolejnym krokiem w życiu Mary Read było zaciągnięcie się do wojska. Wyruszyła do Holandii i walczyła przeciwko Francji. Tam zakochała się w flamandzkim żołnierzu. Wyjawiła mu swoją tożsamość, oboje odeszli z wojska i pobrali się. 

Przez pewien czas prowadzili gospodę, jednak w 1717 r jej mąż zmarł, a Mary postanowiła ponownie przybrać męską postać. Wróciła do służby wojskowej w Holandii. Po zawarciu pokoju zrezygnowała i ponownie zaciągnęła się na statek.

Pirackie życie


Statek na którym pracowała Mary został zaatakowany przez piratów. Nasza bohaterka do nich dołączyła, jednak uzyskała od króla ułaskawienie i w latach 1718 - 1719 pływała jako kaper. Jej kaperska kariera jednak szybko się skończyła, przez dołączenie do buntu.

W 1720 roku Mary Read dołączyła do pirackiej załogi Jacka Rackhama. Tam poznała Anne Bony jej pierwszej z załogi pirackiego statku Mary wyjawiła swoją prawdziwą tożsamość. Kobiety czuły do siebie coś więcej niż do innych towarzyszy, było to nieuniknione. 

Kolejną osobą, która poznała sekret Mary był jej kapitan Jack Rackham. On również był jedyną osobą, która znała prawdę Anne. 

Pojmanie i proces


W październiku 1720 roku załoga Jacka Rackhama została zaatakowana przez "King's ship" dowodzonego przez kap. Jonathana Barneta, z polecenia gubernatora Jamajki. Większość załogi była taki pijana, że nie stawiała oporu napastnikom. Jedynymi broniącymi się osobami były Anne Bonny i Mary Read, walczyły one do samego końca. Jednak rezultat tej bitwy był do przewidzenia. Całą załogę pojmano i uwięziono w jamajskim więzieniu. 

Po krótkim procesie cała załoga została skazana na egzekucję, wyrok wykonano jednak tylko na mężczyznach. Kobietom wyrok został odroczony. Podczas procesu okazało się, że obie są w ciąży.

Mary Read zmarła w więzieniu z powodu gorączki, prawdopodobnie dalej była w ciąży. Pochowano ją 28 kwietnia 1721 roku.  1 komentarz:

  1. Super historia, bardzo ciekawa historia bohaterki. Myślę, że mogłaby być (jeżeli już nie jest) inspiracją do filmu :)

    OdpowiedzUsuń

Kim jesteśmy?Cześć! Prowadzimy ten blog aby dzielić się z Wami naszymi przygodami. Jest to nasze miejsce w sieci, dlatego też znajdziecie tutaj posty na tematy bliskie naszym sercom.

Paula & Bercia

Instagram

Facebook