niedziela, 2 czerwca 2019

Kalmar


Dzisiaj przyszedł czas na przedstawienie Wam szwedzkiego miasta Kalmar.

Kalmar jest dużym miastem z długą historią. Swego czasu miasto to było jednym z ważniejszych punktów na mapie Skandynawii. Tam właśnie koronowano wspólnego króla trzech królestw skandynawskich, a ponadto był to strategiczny punkt obronny na granicy szwedzko - duńskiej.

Warto również wspomnieć że Kalmar przez krótki czas należał również do Królestwa Polskiego, a stało się to w 1598 roku, za sprawą króla Zygmunta III Wazy.

Dokładnie tak jak to w takich miejscowościach bywa jest tam kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia. 

Pierwszym, która rzuca się w oczy jeszcze na wodzie (płynąc od południowej strony) jest zamek, który powstał w okolicach XII i XIII w. Część zabudowań można zwiedzać nieodpłatnie, jednak wejście do muzeum znajdującego się w zamku kosztuje 55 zł (za osobę dorosłą).


Wejście do zamku


Wały obronne

Dziedziniec - atrakcje dla dzieci

Tereny zamkowe
Idąc z mariny w kierunku zamku przechodzi się przez spory park, w którym można znaleźć kilka skarbów (w zależności od zainteresowań).


Parkowe zwierzęta

Rzeźby

Sztuka nowoczesna
Będąc w Kalmarze myślę, że warto przejść się jego ulicami i zaglądnąć chociażby na stare miasto (gdzie udało nam się znaleźć sklep/zakład w którym wydmuchuje się różne szklane ozdoby) oraz wejść do katedry kalmarskiej.

Z ciekawych miejsc w Kalmar że można by wymienić wieżę (Västerport), która swego czasu broniła dostępu do zabudowań centrum miasta.


Västerport
Miejsca których nie widzieliśmy, a którymi ktoś mógłby być zainteresowany:
- Muzeum Regionu Kalmar
- Muzeum Okrętowe
- Dom Krusenstiernska (oryginalny pochodzący z XIX w)
- Domy pochodzące z XVIII w


Jeśli chodzi o samą marinę, to do najtańszych nie należy. Na szczęście płaci się nie za samą możliwość obejrzenia miasta z bliska, lecz również w cenie postoju są sanitariaty, prysznice oraz sauna. Dostępne są również pralki, jednak tam trzeba chyba mieć jakieś żetony.

Za postój zapłaciliśmy w sumie 250 SEK (jacht 11 m, 7 os).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kim jesteśmy?Cześć! Prowadzimy ten blog aby dzielić się z Wami naszymi przygodami. Jest to nasze miejsce w sieci, dlatego też znajdziecie tutaj posty na tematy bliskie naszym sercom.

Paula & Bercia

Instagram

Facebook