sobota, 25 kwietnia 2020

Rodzaje skrytek

Geocaching

O tym czym właściwie jest Geocaching (GC) oraz Opencaching (OC) i skąd właściwie się wziął możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie na ten temat. Dzisiaj przyszedł czas na opisanie rodzajów skrytek (cache). 


Warto na początek wspomnieć, że każda skrytka umieszczona w serwisach internetowych ma swój własny opis, który może być związany z miejscem w którym została umieszczona, wymyśloną historią lub czymkolwiek co założyciel chciał przekazać społeczności geocache. Na portalu również możemy znaleźć cechy danej skrytki, tzw. atrybuty (np. dostępna całą dobę, dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową, czy wymaga specjalnych narzędzi).

Aktualne typy skrytek


Traditional CacheSkrytka tradycyjna (Traditional Cache)

Podstawowy typ skrytki, którego fizyczna część musi zawierać przynajmniej pojemnik i logbook, a współrzędne cache widniejące na stronie internetowej są jego rzeczywistą pozycją. Często właściciele umieszczają w środku również ołówki i różne przedmioty (w zależności od wielkości skrytki). W takich skrytkach można znaleźć również przedmioty podróżne, geocoiny lub jakieś fanty na wymianę. 

Multi Cache Skrytka wieloetapowa (Multi Cache) 


Jak sama nazwa wskazuje jest to skrytka, która łączy w sobie wiele etapów, miejsc (conajmniej dwa), a przynajmniej jedna skrytka (finałowa) ma fizyczny pojemnik, do którego doprowadzą nas wskazówki znalezione we wcześniejszych etapach. Jest to wymagający i czasochłonny typ skrytki, zarówno dla szukającego, jak i założyciela.

Mystery Cache Skrytka zagadkowa (Mystery Cache) 

Otwierając skrytkę zagadkową, możemy być pewni, że będziemy musieli wysilić nasze szare komórki, aby ją odnaleźć. Zagadki są o różnym stopniu trudności, nad niektórymi się trzeba porządnie zastanowić. ;) To co jest ważne w tego typu skrytkach - współrzędne podane na stronie nie są miejscem ukrycia pojemnika, jednak często jest tak, że w tym miejscu możemy uzyskać informację pomocne w rozwiązaniu zagadki. Miejsce ukrycia pojemnika odkrywa się samemu,  czasami podstawiając pewne informacje do wzoru, odnajdując lokalizację na podstawie opisu, lub rozwiązując puzzle czy inną łamigłówkę. 


Earth CacheSkrytka Earth Cache


Dla nas są to trudne skrytki i jeśli się nie mylę to nie mamy zalogowanej ani jednej tego typu cacha. Ich opis jest zazwyczaj bardzo długi i można się z niego wiele nauczyć na temat zjawisk geologicznych, jednak aby ją zalogować należy zazwyczaj rozwiązać jakieś zadanie i wysłać rozwiązanie właścicielowi. Niestety samo przeczytanie opisu nie wystarczy, potrzebne jest trochę wiedzy o geologii.  😉

Wherigo Cache  Skrytka WherigoTM (WherigoTM Cache) 


Ta skrytka różni się od poprzednich, aby ją odnaleźć należy pobrać dodatkowy program (player scenariusza) oraz scenariusz. Keszer porusza się według określonych stref na mapie aby odnaleźć skrytkę. Jest to pewnego rodzaju połączenie geocachingu i gier przygodowych. 
 

Letterbox HybridHybrydowy Letterbox


Letterboxing to inna forma tej gry terenowej. Czasami właściciel decyduje się na połączenie tych dwóch systemów (letterbox i geocache). W przypadku tej skrytki nie dostajemy jej dokładnych współrzędnych, a posługujemy się pewnymi wskazówkami. W finałowym pojemniku takiej skrytki może znajdować się stempel, który służy do rejestracji wizyty we własnym logbooku.


Event CacheSkrytka wydarzenie (Even Cache) 


Symbolem takiej skrytki znakowane są na mapie spotkania keszerów. Spotkania odbywają się w określonym terminie, po upływie którego "skrytki" są archiwizowane. Współrzędne skrytki wskazują miejsce spotkania. 

 

Mega Event CacheSkrytka mega wydarzenie (Mega Event Cache) 


Skrytka o podobnym znaczeniu do Event Cache, jednak w takim symbolem oznaczane są większe spotkania, takie spotkanie powinno mieć ponad 500 uczestników.


Giga Event Cache Skrytka giga wydarzenie (Giga Event Cache) 


Skrytka o podobnym znaczeniu do Mega Event Cache, jednak w tym wydarzeniu powinno wziąć udział ponad 5000 uczestników. Tych dwóch skrytek nie udało nam się jeszcze zaobserwować w naszej okolicy.


CITO CacheSkrytka wydarzenie CITO (Cache In Trash Out Event) 


Wydarzenia, które są związane z ochroną środowiska. Na tego typu akcjach keszerzy robią coś dobrego dla świata, np. sprzątają tereny zielone, sadzą drzewa itp. 

Starsze typy skrytek (brak możliwości opublikowania nowych skrytek) 


Virtual CacheSkrytka wirtualna (Virtual Cache) 


Ten rodzaj skrytki nie posiada rzeczywistego pojemnika ukrytego w terenie. Aby zalogować tego typu skrytkę często wystarczy zrobić sobie zdjęcie z danego miejsca i załączyć do logu lub podać jakieś hasło (ewentualnie przesłać jakieś dane właścicielowi poprzez e-mail). 

Webcam Cache Skrytka kamera (Webcam Cache) 


Jest to rodzaj skrytki wirtualnej, która wykorzystuje kamery internetowe. Aby móc zalogować tego typu skrytkę należy ustawić się przed kamerą i zachować obraz z kamery i zamieścić go razem z logiem zamieszczonym w internecie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kim jesteśmy?Cześć! Prowadzimy ten blog aby dzielić się z Wami naszymi przygodami. Jest to nasze miejsce w sieci, dlatego też znajdziecie tutaj posty na tematy bliskie naszym sercom.

Paula & Bercia

Instagram

Facebook