sobota, 25 listopada 2017

Regaty - Volvo Ocean Race

Nie wiem czemu, ale zawsze podobały mi się duże, szybkie i ładnie oklejone żaglówki. Tak jakoś trafiłam na regaty Volvo Ocean Race. Fajnie się patrzy na takie jachty i pracę zespołową żeglarzy w ciężkich, okołoziemskich regatach. Okazja do tego nadarza się raz na trzy lata. 


Trochę historii

Nie będę się tak dokładnie rozpisywać jak w przypadku Bitwy o Gotland, więc spokojnie ;)

Pierwsza edycja tych regat odbyła się na przełomie 1973/74 roku. Oczywiście nazwa imprezy była inna, Whiteread Round The World Race, wywodziła się od głównego sponsora, producenta piwa marki Whiteread. 

Portem w którym to wszystko się zaczęło był Portsmouth. Dnia 8 września 1973 roku o godzinie 1200 żeglarzy żegnało ok 3 000 widzów. Pośród 18 jachtów, które wypłynęły w trasę liczącą 30 tys Mm, znalazły się również 2 polskie: s/y Copernicus (11 miejsce) i s/y Otago (13 miejsce). 

Trasa była podzielona na cztery etapy: Portsmouth - Kapsztad - Sydney - Rio de Janerio - Portsmouth. Regaty w pierwszej edycji ukończyło 14 załóg. 

W początkowych 8 edycjach start (oraz meta) regat miały miejsce w Wielkiej Brytanii. Od 2001 roku uległo to zmianie i w każdym następnym wyścigu start ulokowany jest w innym mieście świata. W tym samym roku zmieniła się również nazwa na znaną nam: Volvo Ocean Race.


Kobiety w historii regat 

Przez fakt, że obie jesteśmy kobietami to interesuje nas temat dyskryminacji (lub jej braku) w różnych dziedzinach życia. W Volvo Ocean Race oczywiście mogą brać udział kobiety. To właśnie żeńska załoga (Team SCA) miała bardzo charakterystyczną kolorystykę jachtu w edycji 2014/15. 


Jak w takim razie dobrać załogę żeby było sprawiedliwie?


Wszystkie męskie (w całości) załogi mogą mieć  7 osób.
 Męsko-damskie mogą liczyć 7 mężczyzn + 1/2 kobiety albo 5 mężczyzn + 5 kobiet  lub 7 kobiet + 1/2 mężczyzn
Załogi damskie (w całości) mogą mieć 11 załogantek

Kobiety mogą brać udział w regatach od lat 1989-90. Pierwszym skipperem kobiecej załogi była Tracy Edwards. W późniejszych edycjach kobiety nie brały udziału tylko 2 razy w latach 2008-09 i 2011-12. 

W całej historii Volvo Ocean Race trasę ukończyło 126 kobiet, w tym 11 w pierwszej edycji regat. 


Jachty - Volvo Ocean 65 class

Oczywiście w początkowych edycjach nie było określonej klasy jachtów na których można było startować. Dopiero od jakiegoś czasu, ze względu na postęp różnych technologii, które zwiększają osiągi jednostek, podjęto decyzję o ujednoliceniu klasy jachtów. 
Obecnie obowiązuje klasa Volvo Ocean 65. 

Jak wygląda taki jacht? 


Dane techniczne:
 - długość kadłuba:       20.37 m (66.830 ft)
 - długość całkowita:    22.14 m (72.63 ft)
 - max. zanurzenie:       4.78 m (15.68 ft)
 - szerokość:                 5.60 m (18.37 ft)
 - masa:                        12 500 kg (27 557 lb)
 - wysokość masztu:     28.4 m (98 ft)

Ożaglowanie:
Żeglarze mają na całą trasę rejsu do dyspozycji 16 żagli + fok sztormowy, a na jachcie mają ich 8 + fok sztormowy. 

Parametry żagli... Może nie będę się bardzo rozwodzić nad szczegółami każdego żagla. Wystarczy powiedzieć, że całość ożaglowania na ostrych kursach to: 467 m2 / 333 m2
natomiast na kursach pełnych: 537 m2


Virtual Regatta

Warto chyba wspomnieć, że Wy również możecie się znaleźć na miejscu żeglarzy, który występują w Volvo Ocean Race. Od... jakiegoś czasu istnieje francuska gra internetowa, która pozwala rywalizować w najpopularniejszych regatach świata online. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, warunki są identyczne jak na trasie, a na mapie widać nie tylko zawodników online, ale też pozycję jachtów startujących w rzeczywistości. Fajna zabawa, przez jakiś czas brałam w niej udział, jednak rywalizacja bez dokupywania opcji dodatkowych wymagała nie raz wstawania w nocy aby zmienić kurs albo niewygodnej obsługi jachtu przez appkę w telefonie. Gorzej jak prognozy się nie sprawdzały, bo wcześniejsze skrupulatne obliczenia kursów, nie spełniały swojej roli. 

Na żywo

Zachęcam wszystkich, którzy mają taką możliwość, aby odwiedzili kiedyś "wioskę" Volvo Ocean Race. Byłam na zakończeniu regat edycji 2014-15 w Goteborgu. Niestety zdjęciami nie mogę się z Wami podzielić bo "wyparowały" przy przegrywaniu ich na komputer :( 

Jachty na żywo robią naprawdę duże wrażenie, jednak sam start i przebieg In-Port-Race oglądany przez lornetkę z mariny nie budził takich emocji jakich się spodziewałam. Ale fanie było zobaczyć z bliska takie wydarzenie i poznać historię Volvo Ocean Race. 

Oczywiście warto odwiedzić oficjalną stronę na której możemy znaleźć aktualne informacje o trwającej edycji, opisy załóg, wyniki, a także różne multimedia. 

Aktualna tabela wyników, na której również widać punktację za poszczególne miejsca:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kim jesteśmy?Cześć! Prowadzimy ten blog aby dzielić się z Wami naszymi przygodami. Jest to nasze miejsce w sieci, dlatego też znajdziecie tutaj posty na tematy bliskie naszym sercom.

Paula & Bercia

Instagram

Facebook