sobota, 15 lutego 2020

Geocaching

Logbook skrytki geocaching


W innych wpisach już kilkakrotnie już pisałyśmy o geocachingu, że przy różnych okazjach szukamy skrytek.
Czym w zasadzie jest ten geocaching? Geocaching jest pewnego rodzaju grą terenową, która jest zawieszona pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym. 

Na czym polega ta cała zabawa? 


Uczestnicy szukają skrytek tzw. keszy (cache) ukrytych w terenie. Każdy pojemnik powinien zawierać logbook, ale mogą też znajdować się w nim inne przedmioty pozostawione przez jednych użytkowników dla drugich. Każdy, kto znajdzie daną skrytkę ma prawo wziąć przedmiot, jednak w zamian powinien zostawić coś o podobnej wartości. 

Pomysłowy kesz-troll
Jeden z keszy z serii o trollach - autor bardzo się postarał 😏
Ideą gry jest zachęcenie graczy do odwiedzania różnych miejsc. Mogą być to miejsca mające ciekawą historię, ładne widoki lub też są częścią wymyślonej przez założyciela historii. Z założenia każda skrytka powinna dawać innym użytkownikom pewną wartość. 

Niektóre miejsca ukrycia są popularnymi trakcjami turystycznymi, a inne z kolei są mało znanymi perełkami. Niestety zdążają się również skrytki umieszczone w nieciekawych miejscach. My osobiście odpuszczamy sobie poszukiwania, jeśli lokalizacja skrytki wskazuje na to, że pojemnik znajduje się w mocno zanieczyszczonych krzakach. 😒

Podjęcie pojemnika
Moment podjęcia pojemnika

Gra powstała w 2000 roku, jej początek jest ściśle związany z udostępnieniem systemu GPS do użytku publicznego. Współrzędne skrytki zamieszczone na odpowiednim portalu są najważniejsza częścią samej skrytki. To dzięki nim mamy w ogóle możliwość odnalezienia pojemnika. Dane o keszu jakie możemy znaleźć na stronie to opis, współrzędne GPS oraz wpisy użytkowników, którzy przed nami znaleźli skrytkę. Ponadto założyciel może zamieścić podpowiedź do jej odnalezienia. 

Odznaka PTTK Geocaching
Póki co mamy popularną odznakę PTTK Geochaching, ale już zbieramy na brązową 😃

Serwisy geocachingowe


Najbardziej znanym, międzynarodowym serwisem jest portal Geocaching.com. Niestety portal w darmowej wersji udostępnia tylko podstawowe funkcje (niektóre ograniczenia można obejść, a część funkcji pro jest tak naprawdę zbędnych). Całkowicie darmową wersją gry jest serwis Opencaching. My działamy w obydwu wersjach, jednak do społeczności Opencaching dołączyłyśmy dosyć niedawno. 

Mapa skrytek w Gdyni
Mapa skrytek w Gdyni - screen z portalu geocaching.com

Inne serwisy:

  • NaviCache
  • TerraCaching
  • GPSgames

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kim jesteśmy?Cześć! Prowadzimy ten blog aby dzielić się z Wami naszymi przygodami. Jest to nasze miejsce w sieci, dlatego też znajdziecie tutaj posty na tematy bliskie naszym sercom.

Paula & Bercia

Instagram

Facebook