![]() |
W innych wpisach już kilkakrotnie już pisałyśmy o geocachingu, że przy różnych okazjach szukamy skrytek.
Czym w zasadzie jest ten geocaching? Geocaching jest pewnego rodzaju grą terenową, która jest zawieszona pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym.
Na czym polega ta cała zabawa?
Uczestnicy szukają skrytek tzw. keszy (cache) ukrytych w terenie. Każdy pojemnik powinien zawierać logbook, ale mogą też znajdować się w nim inne przedmioty pozostawione przez jednych użytkowników dla drugich. Każdy, kto znajdzie daną skrytkę ma prawo wziąć przedmiot, jednak w zamian powinien zostawić coś o podobnej wartości.
![]() |
Jeden z keszy z serii o trollach - autor bardzo się postarał 😏 |
Ideą gry jest zachęcenie graczy do odwiedzania różnych miejsc. Mogą być to miejsca mające ciekawą historię, ładne widoki lub też są częścią wymyślonej przez założyciela historii. Z założenia każda skrytka powinna dawać innym użytkownikom pewną wartość.
Niektóre miejsca ukrycia są popularnymi trakcjami turystycznymi, a inne z kolei są mało znanymi perełkami. Niestety zdążają się również skrytki umieszczone w nieciekawych miejscach. My osobiście odpuszczamy sobie poszukiwania, jeśli lokalizacja skrytki wskazuje na to, że pojemnik znajduje się w mocno zanieczyszczonych krzakach. 😒
Moment podjęcia pojemnika |
Gra powstała w 2000 roku, jej początek jest ściśle związany z udostępnieniem systemu GPS do użytku publicznego. Współrzędne skrytki zamieszczone na odpowiednim portalu są najważniejsza częścią samej skrytki. To dzięki nim mamy w ogóle możliwość odnalezienia pojemnika. Dane o keszu jakie możemy znaleźć na stronie to opis, współrzędne GPS oraz wpisy użytkowników, którzy przed nami znaleźli skrytkę. Ponadto założyciel może zamieścić podpowiedź do jej odnalezienia.
![]() | |
|
Serwisy geocachingowe
Najbardziej znanym, międzynarodowym serwisem jest portal Geocaching.com. Niestety portal w darmowej wersji udostępnia tylko podstawowe funkcje (niektóre ograniczenia można obejść, a część funkcji pro jest tak naprawdę zbędnych). Całkowicie darmową wersją gry jest serwis Opencaching. My działamy w obydwu wersjach, jednak do społeczności Opencaching dołączyłyśmy dosyć niedawno.
![]() |
Mapa skrytek w Gdyni - screen z portalu geocaching.com |
Inne serwisy:
- NaviCache
- TerraCaching
- GPSgames
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz