Wiele osób nie wyobraża sobie letniego odpoczynku bez dostępu do plaży lub basenu. Gdy wyjeżdżają na wakacje, wybierają te hotele, które oferują swoim klientom możliwość korzystania z basenu. Tam, gdzie klimat pozwala, montuje się baseny zewnętrzne, które pozwalają orzeźwić się w trakcie zażywania kąpieli słonecznych. Inne hotele oferują baseny kąpielowe wewnętrzne, a więc zadaszone, z których korzystać można niezależnie od pogody i pory roku.

Baseny różnią się między sobą wielkością, niejednokrotnie przyjmują wymyślne kształty. Montuje się w nich zjeżdżalnie, fontanny. Inne posiadają wymuszony ruch wody, jacuzzi, fale, itp. Kąpiel w takich basenach to doskonała zabawa, zarezerwowana nie tylko dla ludzi młodych. Istnieją także specjalne baseny kąpielowe dla dzieci (brodziki) – płytkie i bezpieczne, z atrakcjami przeznaczonymi specjalnie dla najmłodszych. Inną kategorią są baseny typowo sportowe, a więc pływalnie, przeznaczone dla sportowców zawodowych i amatorów.

Popularne stają się obecnie całe kompleksy basenów, które zapewniają nawet wielogodzinne atrakcje dla ich użytkowników. Pozwalają spędzić czas w aktywny sposób, i nawet jeśli przeznaczone są dla rekreacji, a nie uprawiania sportów, to nie sposób odmówić im tego, że odpoczynek ten zapewnia niejednokrotnie dużą porcję ruchu.