Czysta masa mięśniowa powstaje, gdy zrównoważymy dietę połączoną z odpowiednim treningiem.

Bicie na siłowni dwa razy w tygodniu jest w porządku, jeśli chcesz utrzymać mięśnie, które już masz, ale jeśli jesteśmy zainteresowani budowaniem naszych mięśni nadal to warto pomyśleć o zwiększeniu treningów od 4-5 razy w tygodniu, choć poszczególne sesje mogą być krótsze.
Chociaż prawdą jest, że zestawy z 8 do 12 powtórzeń są bardzo skuteczne dla pozyskania silnych mięśni, to należy pamiętać, że ciało adoptuje się do wzmożonego wysiłku z czasem i nasz organizm musi chcieć go zaakceptować.
Nasz trening powinien być zróżnicowany opierać się na budowaniu siły i wytrzymałości.
Złożone ruchy takie jak przysiady, martwy ciąg, sprzyja budowaniu czystej masy mięśniowej. Należy jednak pamiętać, że każde obciążenie ciężarem nie pozostaje bez znaczenia dla naszego systemu nerwowego, warto więc systematycznie zwiększać ciężar i dać od czasu do czasu odpocząć mięśniom.
Czysta masa mięśniowa wymaga nie tylko pracy i treningu, ale także snu. Dobrze zatem pamiętać o wypoczynku, który nie powinien być krótszy niż 8 lub 9 godzin. Ważnym czynnikiem jest także unikanie zwiększonego stresu i odpowiednia dieta.