Wszystko, co musisz wiedzieć o kalibrowaniu alkomatu

Obecnie coraz więcej osób ma alkomat we własnym posiadaniu, aby nie martwić się policyjnymi kontrolami i prowadzić bezpiecznie. Jeśli zdecydowałeś się na taki zakup, z pewnością chcesz, aby jak służył ci jak najdłużej i pokazywał niezakłamane wyniki. W przypadku kiedy sprzęt używany jest od dłuższego czasu lub zaczynasz wątpić w wiarygodność pomiarów, to najwyższa pora dowiedzieć się, czym jest kalibracja.
Kalibracja to regulacja sensora z wewnętrznym oprogramowaniem, tak, aby pomiary były dokładne i bezbłędne.
Jak samemu skalibrować alkomat?
Po wykonaniu 100-150 pomiarów, czy po ponad pół roku użytkowania przyszedł czas, aby rozprawić się z kalibracją. Wymaga ona specjalistycznych, zaawansowanych narzędzi, więc aby zrobienie tego na własną rękę wiązałoby się z wydatkami w okolicach kilku tysięcy złotych. O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem jest udanie się do odpowiedniego punktu, średnio raz w roku i wydanie 100 złotych, na kalibrację swojego alkomatu przez profesjonalistę.
Z pewnością nie warto zaniedbywać tego procesu, jeśli nie chcemy wątpliwej przyjemności zatrzymania przez policję, czy utraty prawa jazdy, po tym jak wsiedliśmy za kierownicę, przekonani przez błędny pomiar, że już wytrzeźwieliśmy.