Masaże to coś, co niezbędne jest każdemu zawodowemu sportowcowi. To właśnie dzięki nim może on zarówno przed wysiłkiem, jak i po nim czuć się dobrze. Z masaży korzystają kolarze, sztangiści, narciarze czy osoby zajmujące się lekkoatletyką – praktycznie każda dyscyplina sportowa w tym przypadku jest związana z koniecznością korzystania z takiej formy odnowy biologicznej, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki. Masaż sportowy jest zatem nierozłączną częścią treningu oraz relaksu.
Zarówno przed, jak i po wysiłku

Masaże zalecane są sportowcom jako element przygotować do wysiłku, ale również są one wykorzystywane po jego zakończeniu, w celu przyspieszenia procesów normalizacji pracy organizmu oraz osiągnięcia lepszej regeneracji. Dlatego też na początku masaż ma za zadanie rozgrzać sportowca, przygotować jego mięśnie i całe ciało do odbycia wysiłku fizycznego i zmniejszenia ryzyka urazów. Z kolei już po nim przeprowadzony masaż usprawnia przepływ krwi, limfy, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, powodując też, że do mięśni dostają się substancje odżywcze i całe ciało może wrócić do normalnego funkcjonowania bez szwanku.

Ci, którzy wybiorą się na kurs masażu, mogą dokładnie zapoznać się ze wszystkimi typami tej czynności przeznaczonej właśnie dla sportowców. To między innymi masaże tonizujące, które mają za cel zmobilizowanie organizmu zawodnika do pracy, masaże uspokajające, które wykonywane są na krótko przed zawodami. Używa się w nich często maści rozgrzewających, co ma na celu poprawę sprawności mięśni i wiązadeł. Dodatkowo przeprowadzane są masaże regeneracyjne, które zostały już wcześniej wskazane. Również dla tych sportowcom, którzy doznali urazów, serwuje się masaże lecznicze – drenaże limfatyczne, masaże klasyczne, z użyciem różnych przyrządów do masażu.

Trzeba wiedzieć zatem, że masażysta to ważna osoba w ekipie sportowej. Dlatego profesjonalne kursy masażu sportowego cieszą się dużym wzięciem. Można naprawdę nieźle zarobić i zwiedzić kawałek świata, jeżdżąc z czołowymi sportowcami na różne zawody.