Wytrwali biegacze doskonale zdają sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa dobre obuwie sportowe podczas treningów. Okazuje się, że źle dobrany but może mocno zaważyć na komforcie ćwiczeń oraz przyczynić się może do poważnych kontuzji nóg.

Właściwe obuwie sportowe dla biegaczy powinno być dopasowane do użytkownika. Podeszwa może mieć różne przeznaczenie. Jedne modele sprawdzają się dobrze na asfalcie – są dobrze amortyzowane, tłumią uderzenia chroniąc stawy sportowca. Inne rodzaje butów przeznaczone są do bardziej miękkich powierzchni, takich jak nieutwardzone ścieżki czy bieżnia lekkoatletyczna. Obuwie powinno się również dobierać indywidualnie do wagi biegacza. Te skierowane do osób cięższych będą bardziej amortyzowane.

Stosowanie nieodpowiedniego, to jest nieprofesjonalnego obuwia sportowego do biegania, może skutkować różnego rodzaju przykrymi kontuzjami takimi jak zapalenie rozcięgna podeszwowego czy tak zwaną gęsią stopkę – ból po wewnętrznej stronie kolana. Niekiedy pierwszym krokiem ku poprawie jest zmiana butów na modele lepszej jakości.