Tradycje i legendy

12 LUTEGO 2018

Morskie przesądy - część 3

Dzisiaj przedstawię Wam ostatnią już część przesądów morskich. Genezy większości z nich jednak nie są znane. Pewne rzeczy, które ludzie w dawnych czasach uznawali za złą lub dobrą wróżbę, dzisiaj mogą nas bawić. Jakie? To zacznijmy o początku...

Czytaj dalej »

18 STYCZNIA 2018

Statki widmo

Wiele legend morskich i innych "morskich opowieści" ma w sobie jeden wspólny element - statek widmo. Za najbardziej popularny można chyba uznać Flying Dutchman, czyli po prostu Latający Holender.

Czytaj dalej »

7 LISTOPADA 2017

Kary na dawnych żaglowcach

Życie na pokładzie dawnych żaglowców nie należało do najłatwiejszych. Do ogólnych (nieciekawych) warunków życiowych (mała powierzchnia na której stłoczeni byli ludzie, niedożywienie, niedostateczna higiena, choroby) dochodziły jeszcze różnego rodzaju kary.

Czytaj dalej »

16 PAŹDZIERNIKA 2017

Morskie przesądy - część 2

Zwierzęta na pokładzie Dzisiaj często pływa się ze swoimi pupilami, a jak było kiedyś? Jakie zwierzęta były mile widziane?

Czytaj dalej »

9 WRZEŚNIA 2017

Morskie przesądy - część 1

Nie od dzisiaj wiadomo, że żeglarze to ludzie przesądni. Czy to jest dalej aktualne? No nie wiem... trochę czasy się zmieniły, teraz żegluje każdy, niezależnie od tego w co wierzy, czy nie wierzy.

Czytaj dalej »

3 WRZEŚNIA 2017

Ognie św. Elma

Czas dzisiaj na tekst innego typu, z gatunku legend morskich. Tytuł brzmi jak z parodii bajki dla dzieci, ale pozory mylą. To nie o tego Elma się rozchodzi. Ognie św. Elma to zjawisko meteorologiczne polegające na małych wyładowaniach elektrycznych, na różnych powierzchniach.

Czytaj dalej »

Kim jesteśmy?Cześć! Prowadzimy ten blog aby dzielić się z Wami naszymi przygodami. Jest to nasze miejsce w sieci, dlatego też znajdziecie tutaj posty na tematy bliskie naszym sercom.

Paula & Bercia

Instagram

Facebook