Dla osób, którym marzy się skok spadochronowy, a nie mają wystarczająco odwagi, przygotowano specjalnie dla nich dopasowaną możliwość wykonania skoku. Zasadniczą zaletą jest mniejszy stres przed jego wykonaniem. Chodzi o skoki tandemowe z drugim człowiekiem, który nazywany jest pilotem. Jest on pracownikiem firmy organizującej skoki i najczęściej jest po prostu instruktorem spadochroniarstwa.

W skoku w duecie jesteśmy cały czas przymocowani do pilota i to na nim spoczywa zadbanie o to, by skok był udany. To właśnie pilot steruje lotem, decyduje o momencie otworzenia spadochronu itd.
To, że tak wiele leży po stronie pilota sprawia, że skoki tandemowe wymagają o wiele mniej przygotowań. W zasadzie ogranicza się to do krótkiego instruktażu. Nie przechodzimy kursu spadochronowego ani badan lekarskich. Choć oczywiście musimy być świadomi, że stan zdrowia jest ważny.
To wszystko powoduje, że stres jest dużo mniejszy, a skok adrenaliny równie duży. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Skoki w tandemie nie są wcale takie drogie i to też się liczy.